Uçmakdere Renkleri Blog Sayfamız ile Yamaç Paraşütü Hakkında Herşey

UÇMAKDERE

uçmakdere

Tekirdağ Uçmakdere Köyü

Uçmakdere Tekirdağ merkeze 35 km, mesafede ganos dağlarında bulunan eski bir Rum köyüdür. Köyün Rumca’daki adı “Avdimio”‘ dur.” Hoş yer” anlamına gelmektedir. Rumlar AVDiMiO adını kullanırken, yörede yaşayan Türk Yörükleri Uçmakdere’ye “AVDiN” demişlerdir. Bu günkü adı ise “Uçmakdere” olup eski Türkçe cennet anlamına gelen Türk mitolojisinde ki uçmagdan gelmektedir yani anlamı cennet deredir. 

Rumlar zamanında önemli bir şarap üretim merkezi olarak faaliyet göstermiştir. 1918’te çekilmiş bir fotoğrafa göre; köyde yaklaşık 500 hane bulunmakta olup; evlerin çoğu 3 katlı ve camekanlıdır. Köyde 3 tane eczane, 2 kilise, 3 ayazma (kutsal çeşme), 2 Maşatlık (Rum mezarlığı) ve 2 ahşap köprü olduğu, her sokakta kandiller yandığını, 3 yol ağızlarında ise “Talika”ların birbirlerini görebilecekleri dev aynaların olduğu, her evin altında tonlarca şarap alabilen mahzenlerin olduğu, ziyarete gelen Rumlar tarafından anlatılmaktadır. Özellikle “Çavuş Üzümleri”nin Amerika’ya buradan gönderildiği resmi kayıtlarda bulunmaktadır. 

Köyün ekonomisi bağcılık, hayvancılık,keçi yetiştiriciliği ve keçi sütü ürünleri, pekmez, zeytinyağı, zeytin, şifalı otlar, organik bal üretimi, ıhlamur , adaçayı ve özellikle ” Kekik Otu” gibi kalemlerden oluşmaktadır. Köyün geleceği bir bakıma Alternatif Turizm seçenekleri ile kültür turizmine bağlıdır.”

1924 yılındaki mübadele ile köydeki Rum ahali Yunanistan’a göç etmiş, yerlerine Selanik’in Gevgeli-Karasinan ve Mayadağ kazalarından gelen Türkler yerleştirilmiştir. Uçmakdereye geldiğinizde Marmara Bölgesi’nde böyle bir doğal güzelliğin varlığı sizleri oldukça şaşırtacaktır. Uçmakdere Köyü’nün sırtını dayadığı GANOS DAĞI 950 metre rakımı ile ,Trakya’nın ikinci büyük yükseltisidir. Uçmakdere Köyü ,Marmara Adası’na denizden 18 km, Avşa’ya 28 km uzaklıktadır. Geleceğin turizm gözdesi olacak olan Uçmakdere’ye bir an önce gidiniz.

Köyde bir çok gözlemeci ve köy kahvaltısı için bahçeli mekanlar mevcut. Ayrıca konaklama ile ilgili tinyhaus butik otel ve kamp alanı da var. Köy içerisinde alışveriş için köy bakkalı mevcut.

Uçuş yapılan bölge ayvasıl sahilidir ve köye 10 dakika mesafededir. Ayvasıl sahilinde de kamp yapılabiliyor fakat bakkal elektrik su ve tuvalet yok. Köy sahilinde çeşme ve tuvalet mevcut.

Denize girmek için Uçmakdere köy sahilini ve ayvasıl sahilini tercih edebilirsiniz. Deniz zemini taşlık ve ayakta durmak oldukça zordur. yüzüp çıkmak isteyenler için idealdir deniz genellikle temiz ve az tuzludur.

0
    0
    Sepetiniz
    Sepetiniz boşMağazaya Geri Dön